Dan škole - Projektni dan u OŠ Vidikovac

Povodom Dana škole, 20.svibnja2016. OŠ Vidikovac otvorila je vrata svima koji su poželjeli vidjeti različite segmente rada na cjelogodišnjem školskom projektu Pula-jedrimo kroz vrijeme.

Riječ je o sastavnom dijelu županijskog projekta institucionalizacije zavičajne nastave u osnovnim školama čija je sinteza zamišljena kao tematski projektni dan.

Učenici su posjetiteljima pokazali čak 12 cjelovitih događanja na različitim lokacijama u školi. Sva su događanja prožeta temom brodova i mora jer su upravo ti motivi okosnica promišljanja i stvaranja identiteta našega grada.

Tako su učenici 1.a i b. uprizorili nedavno objavljenu stihovanu slikovnicu o povijesti Pule, Pula priča.

U etno kutku folklorna skupina izvela je Balo de kušin, pokazala originalne krpene lutkice u narodnoj nošnji koje su sami izradili dok su učenici 1.d predstavili svoju čitančicu More na brkunu – niz rebusa, križaljki, poslovica, zagonetki i pjesmica na čakavskom narječju.

Pjevalo se, recitiralo, glumilo, ali i degustiralo… Listala se knjižica recepata tradicionalnih jela od riba koju su izradili učenici Područne škole pri bolnici.

Oni zaigrani mogli su sudjelovati u arheološko-keramičarskoj radionici ili pak u posebno atraktivnoj radionici robotike koju su vodili sami učenici.

Tijekom cijele godine projekt je zamišljen i ostvarivan kao spoj kreativnosti, umjetničkog izričaja i novih saznanja. Spoznaje o svom gradu učenici su usvajali terenskom nastavom, stručnim predavanjima, ali su svakako najponosniji na vlastite istraživačke i stvaralačke radove.

Da se istraživati može i u ranijoj dobi, pokazali su i učenici 3.b.

Oblikovane suvremenom tehnologijom te prezentirane vještim, dobro uvježbanim učeničkim izlaganjem, i ostale predstavljene teme zainteresirale su mnoge.

Povijest Pule kroz motiv brodova- od mitskog Arga do svjetlećih dizalica, geografska obilježja pulske luke, što se dogodilo nestalom Uljanikovom brodu Berge Istra, živi svijet našeg Jadrana, neka su od predavanja koja su pripremili učenici.

Sve su ove teme rezultat istraživačke nastave, suradničkog učenja i samostalnog učeničkog rada uz mentorstvo učitelja.

Takav metodički okvir uz dobru motivaciju pruža učenicima veće zadovoljstvo spoznaje, pobuđuje znatiželju, samopouzdanje i omogućuje iskustvenu spoznaju vlastitih interesa i mogućnosti.

Osim izlaganjima, svoje su verbalne sposobnosti i dobru pripremu pokazali članovi debatnog kluba raspravljajući treba li dozvoliti bušenje nafte u Jadranu.

Atmosferu i duh nekih davnih vremena prizvali su recitatori u kutku Ogrlica riječi.

Kakav bi to projekt o Puli bio bez filmskih uradaka. Kratki, ali slatki, obogatili su ovaj dan.

Ipak, najveća se gužva stvarala oko prodajne izložbe učeničkih radova, ponajviše keramičkih. Bila je to prva aktivnost novoosnovane Učeničke zadruge „ Svevid“- male tvornice kreativnosti originalnih i raznovrsnih radova.

Ovom je prilikom svjetlo dana ugledala i trojezična slikovnica Morske priče. Riječ je o pričama koje su osmislili i ilustrirali sami učenici 3.b,  3.c i 4.b r. Stariji su učenici priče preveli na talijanski i engleski jezik.

Na kraju, spuštamo jedro, ispunjeni i zadovoljni, čekamo neke nove vjetrove i nove izazove.

objavio: PREDRAG DUKIĆ   datum: 29. 5. 2016.