Priča o brodovima- priča o našem gradu

Jedan sasvim drugačiji početak utoraka(12.4.)imali su pojedini učenici od 3. do 8. r. Dan su započeli slušajući izlaganja svojih prijatelja o razvoju našeg grada. Bio je to zanimljiv vremeplov tijekom kojeg su nam vješti voditelji Moris Nikolić i Pave Kujunžić na zanimljiv i razumljiv način ispričali priču o brodovima, a zapravo prošli slikom i riječju kroz sve važne etape razvoja grada Pule od Argonauta do danas.

Najprije su nas Nina Sebastijan i Moris upoznali s geografskim obilježjima i toponimima cijelog Pulskog zaljeva, a zatim su o antičkim brodovima govorili Dino Blažević, Ivan Karlović, Lukas Modrušan, Karolina Kanižaj, Ema Sekulić i Dora Pejković iz 5,c.

Učenice 8.a Andrea Bortulić i Tanja Kamber predstavile su nam pulske utvrde, objasnile pojam fortifikacije te potakle na razmišljanje o njihovoj budućoj namjeni i valorizaciji.

Period najintenzivnijeg gospodarskog, kulturnog i demografskog razvoja Pule najavili su ni manje ni više negocar Franjo Josip i carica Elizabeta, zvana Sissi (Danil i Anja).

Kao što su prije 160 godina došavši u Pulu postaviti kamen temeljac za Arsenal, današnje Brodogradilište Uljanik, toplo i srdačno dočekani od strane tadašnjih naših sugrađana, tako su i sada namamili osmijeh na lice svima.

O gospodarstvu, arhitekturi, prometu, kulturnim i javnim ustanovama te oplemenjivanju grada parkovima i brojnim događanjima tijekom vladavine Austro Ugarske Monarhije govorili su učenici 7.b- Dea, Maja, Korina, Sara, Gregor i Moris.

Povijest i razvoj Uljanika predstavila je potom Magdalena Brezović, dok nas je na jednu tragičnu epizodu poslijeratne Pule podsjetio Anton Martini Čuperjani.

Vješti i duhoviti voditelji priveli su lagano priču kraju znakovitom porukom svima:

"Budućnost ostaje nama, novim generacijama. Da bismo je uspješno krojili moramo upoznati Pulu, promišljati Pulu- moramo voljeti svoj grad!"

Pripremila: Evelina Majcan-Lenić

objavio: ANA BAČIĆ   datum: 18. 4. 2016.

« Ožujak 2024 »