"Dragi moji, danas je poseban dan u godini. Zimski je solsticij ili suncostaj."

Dragi moji, danas je poseban dan u godini. Zimski je solsticij ili suncostaj. Sama riječ kaže daje Sunce stalo. Najkraći je dan u godini. I danas dan ima 24 sata, samo što će danas najmanjesati biti ispunjenih Suncem. Zimski solsticij ili "najkraći dan u godini" znači da je toga dana najkraće razdoblje od izlaska do zalaska Sunca. To se događa jer je Zemljina os nagnuta pa Zemlja obilazi Sunce po svojoj putanji tako da joj je jedan od polova uvijek više nagnut prema Suncu od onog drugog.

Samo se dvaput godišnje "izjednače" - u trenutku proljetnog i jesenskog ekvinocija (ravnodnevnice). Na dan zimskog suncostaja Sjeverni je pol najudaljeniji od Sunca pa će sjeverna polutka toga dana imati najkraći dan i najdulju noć. Od prapočetaka ljudi primjećuju ovu pojavu. U početku su se bojali jer su mislili da Sunceumire, nestaje, da ga nikad više neće biti. Ali već nakon tri –četiri dana primijetili su da Sunca ima sve više i više kao da se ponovo rađa. Zimski solsticij se tako u starim kulturama smatrao najsvetijim danom u godini, danom novog početka, danom kada otpuštamo staro i otvaramo prostor za novo. Spomenut ću dva lijepa običaja.U Iranu se oko stola okupljaju obitelj i bliski prijatelji. Poslužuje se svježe i sušeno voće pa sedugo u noć čitaju priče i pjesme. U Kini se također okuplja obitelj i zajedno blaguje, no jedna je od temeljnih ideja da seokupljeni podsjete da su godinu stariji i da trebaju biti bolji ljudi u godini koja dolazi. Astronomski gledano danas je početak nove godine. Sretna vam nova godina! I ne zaboravimo:

Godinu dana smo stariji i moramo biti bolji ljudi u godini koja dolazi.

Pripremila: knjižničarka Branka Mamula

objavio: ANA BAČIĆ   datum: 22. 12. 2015.