Obilježena 10. obljetnica Škole pri bolnici

U četvrtak 30. siječnja u pulskoj Općoj bolnici slavila se  vesela  obljetnica.  Škola u bolnici,  koja djeluje na odjelu pulske pedijatrije i pomaže malim  bolesnicima u  svladavanju školskog  gradiva, obilježila je deset godina postojanja. Sa svojim je radom Škola u bolnici započela u siječnju 2004., a sama ideja pokrenuta  je još daleke 1999. godine pod imenom „Za osmijeh djeteta u bolnici“. Kroz  ovih deset  godina  bolničku  su školu  pohađala djeca iz gotovo svih istarskih  škola te  više od 1500  osnovoškolaca, oko  600 djece predškolske dobi i  preko  200 djece srednjoškolaca.  Učiteljice i djelatnice ove male škole  članice  su Udruge hrvatskih bolničkih pedagoga. Njihov  posao iziskuje  veliku predanost, stručnost  i strpljenje pa možemo zaključiti da je Škola u bolnici više od obične škole. Način rada ovisi o psihofizičkom zdravlju djeteta, a osim rada  u učionici (prostorija dnevnog boravka), učiteljice prema potrebi rade i uz  bolesničke  krevete.

Svečanost je uvodnim govorom  otvorila ravnateljica Osnovne škole Vidikovac  Suzana Mohorović.  Program je moderirala voditeljica  Škole u bolnici  Dolores Višković Terzić.  U prigodnom programu sudjelovali su brojni gosti  iz  OŠ Vidikovac :   Mali zbor, učenik Bruno Pendić s recitacijom „Moje selo“ i  učiteljica Tanja Jovanović  Pap koja je sa svojim malim učenicima pripremila  igrokaz  na engleskom jeziku.  Društvo Naša djeca  Pula hospitaliziranoj  je  djeci darovalo  predstavu "Vitez željeznog srca" u izvedbi Teatra Naranča, a Crveni križ Pula poklonio je nove knjige idruštvene igre.   Svečanosti je nazočio  ravnatelj OŠ Vidikovac u mirovini  prof. Klaudio Prelac,   za čijeg je mandata krenula inicijativa i rad  Škole u bolnici,   te brojni uvaženi  gosti:  predstavnici Grada, Županije, Opće bolnice Pula, brojni  ravnatelji  i ravnateljice pulskih osnovnih škola,  predstavnici Crvenog  križa  Pula i Školskog  odbora  OŠ Vidikovac. Nakon  programa i prezentacije presjeka rada za brojne uzvanike priređen je domjenak.

Deset godina nije malo!  Čestitamo ima na ovom uspjehu i nadamo se da će još dugo malenim pacijentima olakšavati bolničke dane.

Sanja Pereša-Macuka, prof.

objavio: ANA BAČIĆ   datum: 4. 2. 2014.